Niepokojące objawy – kiedy sięgnąć do apteczki?

Tymianek i podbiał to zioła tradycyjnie stosowane w walce ze schorzeniami górnych dróg oddechowych. Zioła są szczególnie pomocne, jeśli cierpimy na chrypkę czy suchy kaszel. Wspierają również działanie leków łagodzących objawy nieżytów górnych dróg oddechowych.
Lek Tymianek i Podbiał w formie naturalnych pastylek do ssania przyjmujemy doustnie. Dorośli oraz dzieci powyżej 12. roku życia powinni przyjmować po jednej pastylce co 4 do 6 godzin. Pastylki należy powoli ssać – dzięki temu błona śluzowa gardła zostanie dodatkowo nawilżona przez wydzielaną ślinę. Ssanie zmniejszy również intensywność kaszlu.
Leku nie powinny przyjmować osoby, u których występuje nadwrażliwość na którykolwiek ze składników. Ze względu na wysoką zawartość cukru, osoby cierpiące na cukrzycę powinny skonsultować się z lekarzem.

Objawy podrażnienia gardła

Do objawów, które powinny nas zaniepokoić należą problemy z oddychaniem oraz duszności. Bardzo silny obrzęk gardła, który jest ich przyczyną, może być oznaką nie tylko przeziębienia, ale również silnej reakcji alergicznej (np. na składniki pokarmowe lub przyjęty lek).
Oznaką, że nasza dolegliwość wykracza poza zwykłe przeziębienie jest również wysoka gorączka, która sama w sobie może być niebezpieczna (szczególnie w przypadku małych dzieci). Jeśli doświadczamy również znacznych trudności z przełykaniem, może być to objaw zapalenia spowodowanego obecnością bakterii.
Jeśli obrzękowi gardła towarzyszy biały nalot wewnątrz jamy ustnej, na języku i migdałkach, powinniśmy szybko umówić się na wizytę u lekarza. Takie objawy mogą zwiastować rozwijanie się grzybicy, szczególnie u osób, które niedawno zakończyły kurację antybiotykową lub przyjmowały leki sterydowe. Jest również częstą dolegliwością u osób chorujących na cukrzycę.
Często przyczyną drapania w gardle są infekcje migdałków. Zapalenie migdałków wywołują m.in. paciorkowce. Odczuwany dyskomfort, szczególnie u młodych ludzi, może być wynikiem mononukleozy (zwanej chorobą pocałunków).