Kiedy sięgnąć do apteczki, a kiedy udać się do lekarza?

Tymianek i podbiał to zioła tradycyjnie stosowane w walce ze schorzeniami górnych dróg oddechowych. Zioła te są szczególnie pomocne, jeśli cierpimy na chrypkę czy suchy kaszel. Wspierają również działanie leków łagodzących objawy nieżytów górnych dróg oddechowych.

Lek Original Tymianek i Podbiał w formie naturalnych pastylek do ssania przyjmujemy doustnie. Dorośli oraz dzieci powyżej 12. roku życia powinni przyjmować po jednej pastylce co 4 do 6 godzin. Pastylki należy ssać powoli co wzmaga wydzielanie śliny, która zwilżając błonę śluzową jamy ustnej i gardła zmniejsza nasilenie kaszlu.

Jeśli doraźne leczenie domowymi sposobami lub lekami dostępnymi bez recepty nie przynoszą poprawy w ciągu kilku dni lub nasz stan gwałtownie się pogarsza, należy skonsultować się z lekarzem.

Niepokojące objawy

Oznaką, że nasza dolegliwość wykracza poza zwykłe przeziębienie jest choćby wysoka gorączka, bóle mięśniowe, znaczne osłabienie. Także jeśli doświadczamy znacznych trudności z przełykaniem, może być to objaw zapalenia spowodowanego obecnością bakterii, np. przy zapaleniu migdałków wywołanym przez paciorkowce.

Do objawów, które powinny nas zaniepokoić należą problemy z oddychaniem oraz duszności. Bardzo silny obrzęk gardła, który jest ich przyczyną, może być oznaką nie tylko przeziębienia, ale również silnej reakcji alergicznej (np. na składniki pokarmowe lub przyjęty lek). .

Odczuwany dyskomfort, szczególnie u młodych ludzi, może być wynikiem mononukleozy (zwanej chorobą pocałunków).

Jeśli obrzękowi gardła towarzyszy biały nalot wewnątrz jamy ustnej, na języku i migdałkach, powinniśmy umówić się na wizytę u lekarza. Takie objawy mogą zwiastować rozwijanie się grzybicy, szczególnie u osób, które niedawno zakończyły kurację antybiotykową lub przyjmowały leki sterydowe.