Przyczyny problemów z gardłem i jak sobie z nimi radzić?
Przyczyny podrażnienia gardła
Zdarza się, że męczy nas suchy kaszel czy uczucie drapania. Możemy również odczuwać dyskomfort przy przełykaniu. Ile przyczyn – tyle objawów. Najczęściej problemy z gardłem powodują infekcje wirusowe. Niektóre wirusy mają powinowactwo do śluzówki gardła oraz nosa. Zakażając je niszczą błonę śluzową oraz powodują stan zapalny. To właśnie jest przyczyną odczuwanego dyskomfortu. Podobnie rzecz ma się z bakteriami, które powodują schorzenia takie jak angina. O ile lekkie przeziębienie możemy próbować leczyć za pomocą domowych sposobów i leków dostępnych bez recepty to przy podejrzeniu anginy powinniśmy udać się do lekarza.
Często podrażnienie gardła jest objawem towarzyszącym schorzeniom układu oddechowego. Może być np. oznaką problemów z zatokami czy zapalenia migdałków. Drapanie w gardle może również towarzyszyć problemom ze źle ukształtowaną przegrodą nosową – w takim przypadku lekarz decyduje o tym, czy do poprawy komfortu życia niezbędna będzie operacja. Należy też pamiętać, że zapalenie gardła może towarzyszyć chorobom zakaźnym, choćby tym pojawiającym się w okresie dzieciństwa np. świnka, różyczka, czy ospa. Podrażnienie gardła może być również powodowane przez długotrwałe przebywanie w pomieszczeniach o zbyt małej wilgotności powietrza. Na taki rodzaj problemów skarżą się często osoby, które większość czasu spędzają w klimatyzowanych lub przegrzanych pomieszczeniach. Aby zapobiec wysuszeniu gardła, powinniśmy dbać o odpowiednie nawilżanie powietrza. W sprzedaży dostępne są nawilżacze, ale czasem pomocne bywa np. położenie na kaloryferze mokrego ręcznika. Parująca woda nawilży powietrze, a my obudzimy się rano bez podrażnionego gardła.
Drapanie w gardle i suchy kaszel
Uczucie drapania w gardle oraz towarzyszący mu suchy kaszel, szczególnie jeśli występują jednocześnie z bólem stawów i mięśni oraz podwyższoną temperaturą, w większości przypadków zwiastują przeziębienie lub grypę. Uczucie suchości w gardle może być również spowodowane przebywaniem w pomieszczeniach o zbyt małej wilgotności powietrza lub kontaktem z alergenem. Jeśli cierpimy również na utratę głosu i często przechodzimy infekcje dróg oddechowych, możemy mieć do czynienia z dolegliwościami krtani – diagnozę powinien postawić lekarz.
Obrzęk i ból gardła przy przełykaniu
Poważniejsze dolegliwości często objawiają się obrzękiem gardła i problemami z przełykaniem jedzenia i picia. Chorzy skarżą się na kłucie, drapanie i pieczenie w gardle. Charakterystyczna dla infekcji wirusowych jest również nieznacznie podwyższona temperatura. Objawom towarzyszy często zapalenie spojówek. Silniejsze objawy odczuwają osoby, które cierpią na infekcję wywołaną bakteriami. Częstym objawem jest wysoka temperatura, a nawet dreszcze. Na tylnej ścianie gardła pojawia się również ropna wydzielina.
Ból gardła rano
Niektóre osoby cierpią na poranne problemy z gardłem zaraz po przebudzeniu. Jeśli mamy do czynienia z takim zjawiskiem zwróćmy szczególną uwagę na to, czy pomieszczenie w którym śpimy jest odpowiednio nawilżone. Może okazać się, że przyczyna naszych dolegliwości jest dość prozaiczna – zbyt suche powietrze podrażnia błonę śluzową gardła. Ten problem może być znany też osobom, które w nocy chrapią. W takim przypadku konieczna jest wizyta u specjalisty, który pomoże dobrać odpowiednią metodę walki z tym zaburzeniem snu.