NIEPOKOJĄCE
OBJAWYProblemy z gardłem to dość powszechna przypadłość

i może mieć wiele przyczyn. Do najpopularniejszych

należy zwykłe przeziębienie. Kiedy jednak powinniśmy

bezzwłocznie skonsultować się z lekarzem?


Podrażnienie gardła – kiedy konieczna jest wizyta u lekarza?

 

Do objawów, które powinny nas zaniepokoić należą problemy z oddychaniem oraz duszności. Bardzo silny obrzęk gardła, który jest ich przyczyną, może być oznaką nie tylko przeziębienia, ale również silnej reakcji alergicznej (np. na jedzenie lub przyjęty lek).

Oznaką, że nasza dolegliwość wykracza poza zwykłe przeziębienie jest również wysoka gorączka, która sama w sobie może być niebezpieczna (szczególnie w przypadku małych dzieci). Jeśli doświadczamy również znacznych trudności z przełykaniem, może być to objaw zapalenia spowodowanego obecnością bakterii ropnych.

Jeśli obrzękowi gardła towarzyszy biały nalot wewnątrz ust, na języku i migdałkach, powinniśmy szybko umówić się na wizytę u internisty. Takie objawy mogą zwiastować rozwijanie się grzybicy, szczególnie u osób, które niedawno zakończyły kurację antybiotykową lub przyjmowały leki sterydowe. Jest również częstą dolegliwością u osób chorujących na cukrzycę.

 

Często przyczyną drapania w gardle są infekcje migdałków. Zapalenie migdałków wywołują m.in. paciorkowce. Odczuwany dyskomfort, szczególnie u młodych ludzi, może być wynikiem mononukleozy (zwanej chorobą pocałunków).

<powrót do strony głównej