PRZYCZYNY
PROBLEMÓW
Z GARDŁEM


Zdarza się, że męczy nas suchy kaszel czy uczucie

drapania. Możemy również odczuwać dyskomfort

przy przełykaniu. Ile przyczyn – tyle objawów.


Drapanie i suchy kaszel

 

Uczucie drapania w gardle oraz towarzyszący mu suchy kaszel, szczególnie jeśli występują jednocześnie z bólem stawów i mięśni oraz podwyższoną temperaturą, w większości przypadków zwiastują grypę. Uczucie suchości w gardle może być również spowodowane przebywaniem w pomieszczeniach o zbyt małej wilgotności powietrza lub kontaktem z alergenem. Jeśli cierpimy również na utratę głosu i często przechodzimy infekcje dróg oddechowych, możemy mieć do czynienia z dolegliwościami krtani – diagnozę powinien postawić lekarz.

Obrzęk i dyskomfort przy przełykaniu

 

Poważniejsze dolegliwości często objawiają się obrzękiem gardła i problemami z przełykaniem jedzenia i picia. Chorzy skarżą się na kłucie, drapanie i pieczenie w gardle. Charakterystyczna dla infekcji wirusowych jest również nieznacznie podwyższona temperatura. Objawom towarzyszy często zapalenie spojówek. Silniejsze objawy odczuwają osoby, które cierpią na infekcję wywołaną bakteriami. Częstym objawem jest wysoka temperatura, a nawet dreszcze. Na tylnej ścianie gardła pojawia się również ropna wydzielina.

Kiedy gardło daje o sobie znać z rana

 

Niektóre osoby cierpią na poranne problemy z gardłem zaraz po przebudzeniu. Jeśli mamy do czynienia z takim zjawiskiem zwróćmy szczególną uwagę na to, czy pomieszczenie w którym śpimy jest odpowiednio nawilżone. Może okazać się, że przyczyna naszych dolegliwości jest dość prozaiczna – zbyt suche powietrze podrażnia błonę śluzową gardła. Ten problem może być znany też osobom, które w nocy chrapią. W takim przypadku konieczna jest wizyta u specjalisty, który pomoże dobrać odpowiednią metodę walki z tym zaburzeniem snu.

 

<powrót do strony głównej