JAK RADZIĆ SOBIE Z
PODRAŻNIENIEM GARDŁA?

 


Problemy z gardłem mogą mieć wiele przyczyn. Za większość z nich

odpowiada jednak zwykłe przeziębienie. Oczywiście długo utrzymujące

się objawy nie powinny być ignorowane. Jeżeli podrażnienie gardła nie

przechodzi po zastosowaniu sprawdzonych, domowych sposobów

konieczna jest konsultacja z lekarzem.Skąd bierze się podrażnienie gardła?

 

Najczęściej problemy z gardłem powodują infekcje wirusowe. Niektóre wirusy mają powinowactwo do śluzówki gardła oraz nosa. Zakażając je niszczą błonę śluzową oraz powodują stan zapalny. To właśnie jest przyczyną odczuwanego dyskomfortu. Podobnie rzecz ma się z bakteriami, które powodują schorzenia takie jak angina. O ile lekkie przeziębienie możemy próbować leczyć za pomocą babcinych sposobów, to przy podejrzeniu anginy powinniśmy udać się do lekarza.

Często podrażnienie gardła jest objawem towarzyszącym schorzeniom układu oddechowego. Może być np. oznaką problemów z zatokami czy zapalenia migdałków. Drapanie w gardle może również towarzyszyć problemom ze źle ukształtowaną przegrodą nosową – w takim przypadku lekarz decyduje o tym, czy do poprawy komfortu życia niezbędna będzie operacja.


Podrażnienie gardła może być również powodowane przez długotrwałe przebywanie w pomieszczeniach o zbyt małej wilgotności powietrza. Na taki rodzaj problemów skarżą się często osoby, które większość czasu spędzają w klimatyzowanych lub przegrzanych pomieszczeniach. Aby zapobiec wysuszeniu gardła, powinniśmy dbać o odpowiednie nawilżanie powietrza. W sprzedaży dostępne są nawilżacze, ale czasem pomocne bywa np. położenie na kaloryferze mokrego ręcznika. Parująca woda nawilży powietrze, a my obudzimy się rano bez podrażnionego gardła.

<powrót do strony głównej